HyperLink Senin için kırmızı ne demek.. Bizim için hayat demek.. Bir torba umut bağışlamaya ne dersin ??
 
 • Alo Gıda 174
 • ARABULUCULUK
 • Kaçak Ürün Alma
 • Ekmeğini İsraf Etme
 • Kosgeb
 • Dumansız Hava Sahası
 • Su Hayattır
Haberler / Makaleler

Esnafımız hayatta kalabilmek için destek beklemektedir.

 Mart ayı başından itibaren yaşanan pandemi sürecinde Bakkal, market,bayi  esnafımız Ticari olarak çok zor durumlara düşmüş,bunların bir bölümü işyerini kapatmış kalanları kredi ve diğer borçlanmalarla işyerini açık tutmaya çalışmıştır.Esnaf bir yandan Can derdiyle uğraşırken diğer yandan kazanmasa da her ay  vergi,Sgk,Bağ-Kur,kira,elektrik,kredi vb.borçları ödemek için çok zorlu bir mücadele vermektedir.Sokağa çıkma yasağı ve kısıtlı çalışma saatleri uygulamalarında esnafın Gelir/Gider dengesi düzelmeyecek şekilde bozulmuştur.

Yaşadığımız Aralık ayında pandemi nin daha da ağırlaşması nedeniyle bazı ek tedbirlerin alınması gerekmiş ancak  bu tedbirler zaten Can Çekişmekte olan Esnafımızı tamamen bitirme noktasına getirmiştir.Esnafın hafta içi çalışma süreleri iyice kısaltılmış hafta sonları sokağa çıkma yasağı nedeniyle esnafın satış yapacağı kısıtlı saatlerde Alkollü İçki Satışı Yasağı getirilerek son darbe vurulmuştur.
   
İçişleri bakanlığı Genelgesinde Hafta sonu İçki satış yasağı ile ilgili olarak herhangi bir kısıtlamadan söz edilmezken uygulamada kolluk kuvvetleri İçki Satılan bazı yerleri zorla kapatmıştır.Son olarak Genelgede olmamasına rağmen Emniyet Müdürlülüklerince hafta sonu içki satışı yapılmayacağına ilişkin bildirimler yapılmaktadır.Bu durum çok çelişkili durumlar yaratmakta olup bu durumda  Esnaf ne yapacağını bilemez hale gelmiştir.
 
Zaten iyice kısıtlanmış çalışma saatlerinde bir de alkollü içki satış yasağı getirmenin Pandemi ile mücadelede ne işe yaradığı konusunda herhangi bir açıklama veya gerekçe bu güne kadar açıklanamamıştır.Bu yasağın herhangi makul bir gerekçesi yoktur.Bu haliyle bu yasak niyet böyle olmazsa bile  fiilen Alkollü içki Satışını yasaklamak anlamına gelmektedir.Ayrıca  Esnafımızın  450 tl ödeyerek satış ruhsatını aldığı ürünleri satamaz hale getirilmesi ticaret serbestisine yapılmış bir engellemedir.
 
Esnafımızı kendi içinde  Büfe ve bakkal,Market şeklinde ayırımlara tabi tutarak Büfelere daha ağır şartlar getirmek esnafın kendi içinde ayrı bir mağduriyet yarattığı gibi haksız rekabet şartlarını da ağırlaştırmıştır.Böyle bir ayırım makul ve gerçekçi değildir,Bunun Pandemi ile mücadelede herhangi bir faydası da yoktur.
 
Devletine yük olmak istemeyen alın teri ile çalışarak vergi, Sgk, kredi vb. ödemelerini zamanında yapmak isteyen Esnafımıza bu sıkıntılı  dönemde açık olduğu saatlerde alkollü içki sattırmamak onları kendi içlerinde ayırıma tabi tutmak sorunları daha çok ağırlaştırmaktadır.Bu yasak hem müşterilerle Esnafın arasını bozmakta hem de kolluk kuvvetlerini meşgul ederek iş yüklerini gereksiz yere  arttırmaktadır.
 
Esnafımız hayatta kalabilmek için destek beklemektedir.Bütün sorunlara son bir haftada yeni eklenen Alkollü içki Satış yasağının kaldırılması,Esnafın kendi içinde yaratılan yapay ayırımlara gidilmemesi ,bu kararların yeniden değerlendirilmesi talebimizi yetkililerden  istiyoruz.         
 
Unutmayalım ki  her zor dönemde Bakkal ,Bayii, Market Esnafı, kapısı ilk çalınan kesimdir.Esnafımızı kendi ellerimizle yok etmeyelim. 
                                                       
                                           Emin BAĞCI
                        İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı

Geri


E-Posta:  
şifre:  
  şifremi Unuttum
Üye Olmak İstiyorum
 • SANAL POS
 • banka hesap
 • İzbakbay
 • ÖZEL ATA SAĞLIK HASTANESİ
 • ATAKALP
 • Sol Reklam Alanı
Copyright 2011 İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası
Bu sitede kullanılan resim ve belgeler orijinal olup tüm hakları İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası'na aittir.
kapat
Konut Projeleri web tasarım